Kaj vse bom na poti odkrila, kaj prinesla s seboj!
Potovanje in zbirka Alme M. Karlin
Povzetek
Prispevek obravnava naravo potovanja, motive, interesna področja, zbiralno politiko oziroma zbiralne strategije in zbirko ter cilje Alme M. Karlin (12. 10. 1889–14. 1. 1950), pisateljice in novinarke, svetovne popotnice, ljubiteljske raziskovalke, poliglotke in teozofinje. V letih 1919–1927 je prepotovala svet. Narava njenega potovanja jo umešča med največje popotnike vseh časov; potovala je sama, neprekinjeno osem let in se po poti preživljala s sprotnim delom. Kljub temu da je zbiranje predmetov načrtovala že pred odhodom na pot, to zaradi nepričakovanega spleta okoliščin v glavnem ni potekalo sistematično, ampak naključno. Predmete za svojo zbirko je pridobivala na tri načine: z nakupi, kot darila in z nabiranjem v naravi. Rezultat takšnega zbiranja se odraža v raznorodnosti zbirke. Poleg produkcije nove vednosti je Alma M. Karlin imela tudi gospodarske in politične cilje.
Prenosi
Literatura
Čeplak Mencin, R., V deželi nebesnega zmaja: 350 let stikov s Kitajsko, Ljubljana 2012.
Frelih, M., Sudanska misija 1848–1858: Ignacij Knoblehar – misijonar, raziskovalec Belega Nila in zbiralec afriških predmetov, Ljubljana 2009.
Karlin, A. M., XIX. Das Ainuland, das kühle I., Cillier Zeitung, letnik 48, št. 65, 16. 8. 1923.
Karlin, A. M., XIX. Das Ainuland, das kühle II., Cillier Zeitung, letnik 48, št. 66, 19. 8. 1923.
Karlin, A. M., Aus Land und Stadt, Cillier Zeitung, letnik 53, št. 2, 5. 1. 1928.
Karlin, A. M., Einsame Weltreise: Die Tragödie einer Frau, Minden in Westfalen 1929.
Karlin, A. M., Samotno potovanje, Ljubljana 1969.
Karlin, A. M., Urok Južnega morja: tragedija neke žene, Celje 1996.
Karlin, A. M., Popotne skice, Ljubljana 1997.
Karlin, A. M., Samotno potovanje v daljne dežele: Tragedija ženske, Celje 2007.
Karlin, A. M., Uroki ljubezni – uroki smrti: Nenavadni običaji daljnih dežel, Celje 2009.
Karlin, A. M., Sama: Iz otroštva in mladosti, Celje 2010.
Knorovsky, K., 21 Visionary Women Travelers, National Geographic Traveler 36(5), oktober in november 2019, str. 102–107.
Pearce, S. M., The urge to collect, v: Interpreting objects and collections, (ur. Pearce, S. M.), London 2003, str. 157–159.
Schreiber, H., Chronik des Kirchspiels Brunshaupten, Bund II, Kühlungsborn Pfarrhaus 1934.
Schreiber Gammelin, T., Dvoje življenj – en cilj, Celje 2016.
Shaffer, G. L. A., The Log of the Empire State, CreateSpace Independent Publishing Platform 2014.
Šmitek, Z., Poti do obzorja: Antologija slovenskega potopisa z neevropsko tematiko, Ljubljana 1988.
Šmitek, Z., Srečevanja z drugačnostjo: slovenska izkustva eksotike, Radovljica 1995.
Tierney, R. T., Tropics of savagery: The culture of Japanese empire in comparative frame, Berkley, Los Angeles in London 2010.
Trnovec, B., Kolumbova hči: Življenje in delo Alme M. Karlin (diplomsko delo), Celje in Škofja Loka 2009.
Trnovec, B., Kolumbova hči: Življenje in delo Alme M. Karlin, Celje 2011.
Trnovec, B., Neskončno potovanje Alme M. Karlin: življenje, delo, zapuščina, Celje, Ljubljana 2020.
Vampelj Suhadolnik, N., Zbirateljska kultura in vzhodnoazijske zbirke v Sloveniji, v: Procesi in odnosi v Vzhodni Aziji. Zbornik EARL, ( ur. Bekeš, A., Rošker J. in Zlatko Šabič, Z.), Ljubljana 2019, str. 93–137.
Avtorske pravice (c) 2020 Barbara Trnovec

Delo je zaščiteno z mednarodno licenco Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License (priznanje avtorstva, deljenje pod istimi pogoji).
Avtorji, ki želijo, da se njihov članek objavi v reviji, se strinjajo z naslednjimi pogoji:
- Pisci besedila potrjujejo, da so avtorji oddanega članka, ki bo predvidoma izšel v reviji Ars & Humanitas v okviru Znanstvene založbe Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani (Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta, Aškerčeva 2, 1000 Ljubljana) z navedbo mojega avtorstva z imenom in priimkom. O likovno-grafični in tehnični opremi dela ter o pogojih njegovega trženja odloča založnik.
- Avtorji jamčijo, da je delo njihova avtorska stvaritev, da na njem ne obstajajo pravice tretjih oseb in da z njim niso kršene kakšne druge pravice. V primeru zahtevkov tretjih oseb se avtorji zavezujejo, da bodo varovali interese založnika ter mu povrnil škodo in stroške.
- Avtorji obdržijo materialne avtorske pravice ter založniku priznajo pravico do prve izdaje članka z licenco Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License (priznanje avtorstva in deljenje pod istimi pogoji). To pomeni, da se tako besedilo, slike, grafi in druge sestavine dela lahko prosto distribuirajo, reproducirajo, uporabljajo, priobčujejo javnosti in predelujejo, pod pogojem, da se jasno in vidno navede avtorja in naslov tega dela in da se v primeru spremembe, preoblikovanja ali uporabe tega dela v svojem delu, lahko distribuira predelava le pod licenco, ki je enaka tej.
- Avtorji lahko sklenejo dodatne ločene pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja ali med njim lahko avtorji delo objavijo na spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svojih spletnih straneh), k čemur jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela.